Dr. Cs. Szabó Zsuzsanna, Dr. Princz János
SZTE SZAKK Családorvosi Intézet és Rendelő
PTE ÁOK Alapellátási Intézet
KIÉGÉS FELMÉRÉSE HÁZIORVOSOK KÖRÉBEN
(Kulcsszavak: burnout, kiégés, háziorvos, Maslach Burnuot Inventory, WHO Well-being Index)
Célkituzések:
A háziorvoslásban az utóbbi időben bekövetkezett változások új kihívásokat jelentettek a háziorvosok számára. A hivatásunk gyakorlása nagymértékben meghatározza életminőségünket, boldogságunkat és jóllétünket, és szoros összefüggést mutat a kiégettség mértékével. Előadásunk célja, hogy hazánk két különböző régiójában megvizsgáljuk a háziorvosok elégedettségi mutatóit és esetleges kiégésének mértékét, valamint szeretnénk felhívni a figyelmet azokra a tényezőkre, amelyek meghatározzák a
háziorvosok elégedettségét, jóllétét, és azokra is, amelyek gátolják a pozitív beállítódásokat, és kiégettséghez vezetnek.
Módszerek:
Online kérdőíves módszerrel, Baranya és Csongrád-Csanád vármegyében dolgozó háziorvosok körében végeztünk felmérést, melyben vizsgáltuk, hogy a kérdőívet kitöltő háziorvosok hogyan vélekednek saját jóllétükről, kiégettségükről, az orvosi hivatásukkal összefüggő pozitív vagy negatív tényezőkről. A kiégettség mértékének felmérésére a validált Maslach kérdőívet (Maslach Burnout Inventory), míg a pozitív életminőség mérésére a WHO Well-Being Index rövidített, magyar nyelvű változatát használtuk.
A kérdőív harmadik részében a háziorvoslásban bekövetkezett változások értékelésére kértük a kollégákat. Eredményeinket a két vizsgált vármegyében összehasonlítottuk
Eredmények:
A kérdőívek kiértékelése után összegeztük az eredményeket és következtetést vontunk le a háziorvosok kiégettségi foka, elégedettsége és jólléte vonatkozásában a nem, életkor, praxisban eltöltött évek, földrajzi elhelyezkedés, praxis típusa és nagysága összehasonlításában.
Következtetés:
A boldog, kiegyensúlyozott, elégedett háziorvos a hatékonyan működő egészségügyi rendszer kulcsa, ezért érdemes figyelemmel kísérni a háziorvosok kiégettségével és jóllétével kapcsolatos tendenciákat, és szükség esetén tudatos döntésekkel elkerülni a negatív folyamatok elmélyülését.