dr. Végvári Tamás

igazgató, Országos Kórházi Főigazgatóság

A Semmelweis Egyetemen végzett orvosként, később okleveles egészségügyi menedzserként. Jogi diplomáját a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szerezte. Háziorvostan szakképesítéssel rendelkezik, orvosi tevékenysége mellett 2015-től alapellátásfejlesztési projektekben vett részt szakértőként és vezetőként, illetve önkormányzati egészségügyi szaktanácsadó volt. Az Egészségügyi Államtitkárság alapellátásért felelős munkatársaként, később nonprofit területen projektmenedzserként dolgozott. Az Országos Kórházi Főigazgatóság megalakulását követően az Alapellátásfejlesztési Igazgatóság vezetője.

Absztrakt:

A körzetkialakítás szempontjai a Praxiskezelő részéről

Több mint 6000 háziorvosi és házi gyermekorvosi körzet található hazánkban, amelyek szélsőséges körzetméretekkel rendelkeznek, illetve 10,4%-uk tartósan, legalább 6 hónapja betöltetlen. Az alapellátási körzetek kialakításának, módosításának hatásköre 2023-tól az Országos Kórházi Főigazgatósághoz került, a törvény végrehajtási rendelete 2023. november 25. napján lépett hatályba. A hatáskör gyakorlásához elengedhetetlen az országos központi körzetnyilvántartás kialakítása.

Az egészségügyi alapellátási körzetek kialakítása a települési önkormányzatok bevonásával történik jogszabályban meghatározott eljárásrend és feltételek szerint. A háziorvosi körzetek területének módosítására három különböző okból kerülhet sor. Mivel a jelenlegi háziorvosi struktúra és az ahhoz kapcsolódó finanszírozási rendszer a személyi és anyagi erőforrások döntő részét a körzetek lakosságszámától függetlenül határozza meg, jogszabály rendelkezett a körzetek legkisebb elfogadható méretéről. Folyamatosan növekedik a tartósan betöltetlen háziorvosi körzetek száma is, amelyek ellátásáról jelenleg helyettes háziorvosok gondoskodnak, ugyanakkor az ellátandó lakosok száma nem mindig éri el a jogszabályban meghatározott szintet. Az önkormányzatoknak saját alapellátásszervezési hatáskörükben vagy új lakcímek kialakítása miatt önállóan is lehetőségük van körzetalakítási javaslattal élni a praxiskezelő felé. Az új körzethatárok kialakítását követően 60 napon belül szükséges az önkormányzat és a háziorvosi szolgáltató által kötött feladatellátási szerződést módosítani.

A körzetalakítási folyamat több szereplő szoros együttműködését igényli. A praxiskezelő az önkormányzatok mellett minden esetben kikéri az adott területen működési engedély kiadására hatáskörrel rendelkező egészségügyi államigazgatási szerv és az egészségbiztosítási szerv véleményét is, továbbá figyelembe veszi az érintett praxisjogos orvosok nyilatkozatát a döntéshozatali eljárás során.